چرا از شعار "جمهوری ایرانی" می ترسند؟


اگر ایران سرزمینی است که اکثر مردم آن به اسلام اعتقاد دارند؛ چرا از شعار جمهوری ایرانی واهمه دارید؟ راستی یک لحظه فکر کرده اید که مخالفت یا واهمه از کلمه ی "ایران" در پسوند یک شعار چه معنایی دارد؟
چرا از شعار "جمهوری ایرانی" می ترسید؟ اگر قرار است نوع حکومت در ایران جمهوری باشد و مبتنی بر آراء و خواسته های همین مردم، قاعدتا ریشه های قوانین و فرهنگ حاکم سیاسی نیز بر گرفته از عرف عمومی همین مردم خواهد بود که احتمالاً غلظت اسلامی بودن و شیعی بودن آن بسیار بالا خواهد بود.
نکند که می خواهید اسلام را تحمیل کنید و خدای نخواسته شکل دیگری از استبداد دینی را زنده کنید؟
اگر قانون، برگرفته از عرف موجود جوامع است، بنابراین سوال این است که چرا از ایران این جمهوری می ترسید؟!
نکند در ذهن شما "ایرانی بودن" تباین و اختلافی بنیادین با "اسلام" دارد؟
اگر چنین است، که حقیقتا باید بساط بسیار از مبانی فکری را که شما بر آن نرد تفکر و اندیشه و تحلیل می بازیم بر چینینم و پی کار دیگر برویم. اگر چنین است، ایران لایق رهبران روشن فکر تری از شماست.
اگر چنین نیست، نمی دانم این همه ترس و واهمه از شعاری که تنها می خواهد بگوید ایران را فارغ از دین مردمش دوست دارن برای چیست؟
در ضمن عقلانی تر نیز می نماید که مردمی که بعد از 30 سال حاضر شده اند از جان و آزادی و حیثیتشان مایه بگذارند و در این راه خون بدهند در عین اینکه از هر نوع خشونتی می پرهیزند، شعارشان را با سی سال پیش خود تغییر دهتد و این بار هوشمندانه تر و عمیق تر بیندیشند.

(برگرفته از مقاله "ترس از جمهوری ایرانی چرا؟" از شهاب‌الدين شيخي با تغییر)

۲ نظر:

sol گفت...

kojayi? emrooz umadam barat ru facebook email bezanam didam gheyb shodi!! email et ro ham nadaram!!! behem ye email bezan

(Goldoon) گلدون گفت...

جناب Sol بنده متوجه نشدم شما کی هستی